نقش جهان

فرهنگ ، هنر و ارتباطات

نقش جهان

فرهنگ ، هنر و ارتباطات

مستندِ “ماهی ها در سکوت نمی میرند” ، به بررسی حال و هوای زندگی مردم مسلمان “سیستان” می پردازد. مردمی که سال هاست در خشکسالی و فقر و محرومیت روزگار می گذرانند و حتی شبکه استانی شان در تلویزیون جمهوری اسلامی- شبکه “هامون”- چشم و دهانش را بر وضعیت اسف بار آن ها بسته است.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ دی ۹۳ ، ۲۳:۳۳
محسن ناجی
فیلم مستند دکترین شوک، مستندی است واقع گرایانه که به چگونگی تولید و بهره برداری سیاستمداران و اقتصاددانان برای برقراری نظام لیبرالیسم در رقابت با کمونیسم می پردازد و در این میان مردم به عنوان ابزاری در جهت مقاصد سیاست مدارانه صاحبان سرمایه در غرب درآمده و نقشی فزاینده در معامله گری های این گروه دارند. همچنین مقررات خاص بازار آزاد به عنوان الگوی مسلط اقتصادی و نقشی که در شکل گیری این پیکر سلطه جوی سودجو دارد، به عنوان مساله ای مهم در این فیلم نقش دارد.
 
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ آذر ۹۳ ، ۲۱:۰۳
محسن ناجی
ادامه خیزش مردم بحرین و ادامه سرکوب ها، موجب شده است که مقابله با انقلاب مردمی این کشور برای عربستان و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که بیم سرایت انقلاب‌های عربی به داخل کشورشان را دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار شود.
در این میان آل خلیفه همواره با متهم کردن ایران به دست داشتن در ناآرامی های بحرین، مدعی شده که تهران برای ایجاد فتنه مذهبی در بحرین تلاش می‌کند. موضوعی که در گزارش کمیته حقیقت یاب به ریاست "بسیونی" کاملا از اساس تکذیب شد. "بسیونی" در گزارش خود تأکید کرده است، که هیچ سندی در ارتباط با اتهام دست داشتن ایران در حوادث بحرین وجود ندارد؛ امری که پس از قرائت گزارش، موجب نارضایتی پادشاه بحرین شد.
این جریان بخشی از جنگ سرد ایران و عربستان سعودی است. عربستان در کنار کاهش استراتژیک قیمت نفت در صدد است شبکه‌ی خبر تلویزیونی عرب زبان راه‌اندازی کند. این شبکه رویکردی رقابتی با قدرت رسانه‌ای ایران خواد داشت. شبکه تلویزیونی «العرب» به زودی از بحرین روی ماهواره خواهد رفت. به نظر می‌رسد کشورهای متخاصم با ایران در صدد تبدیل بحرین به جزیره‌ی ثبات برای فعالیت‌های خود هستند. تاسیس پایگاه نظامی انگلیس در کنار پایگاه‌های نظامی آمریکا و اینک تاسیس شبکه تلویزیونی "ولید بن طلال" شاهزاده میلیاردر سعودی در راستای همین سیاست است. قبلا سیاست جزیره ثبات در سالهای 1979 در ایران تجربه شده بود.


ظاهرا رقابت با ایران برای عربستان سعودی هزینه هنگفتی را در بر خواهد داشت. هزینه‌ای که برای عربستان صرف جبران قیمت اندک نفت و تاسیس شبکه‌های پر هزینه تلویزیونی و برای ایران صرف توانمندی نظامی ، رسانه‌ای و دیپلماسی است. قطعاً همخوانی این سیاست‌ها بر ارزش افزوده تأثیرشان خواهد افزود.


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ آذر ۹۳ ، ۲۱:۰۳
محسن ناجی